Хранитељство

Сврха хранитељства је да се деци без родитељског старања, деци под родитељским старањем и младим особама, у складу са њиховим најбољим интересом, обезбеде нега, заштита, васпитање, образовање и услови за оптималан развој у породичном окружењу, а у циљу повратка у биолошку породицу, оспособљавања за самосталан живот и рад или промене мере заштите.

Детету и младој особи обезбеђује се адекватан облик хранитељства и хранитељска породица у складу са индивидуалним потребама и најбољим интересом детета и младе особе.

Хранитељи су дужни да се кроз непосредну бригу старају о здрављу, развоју, васпитању и образовању детета и младе особе.

Заснивањем хранитељства успоставља се однос између детета и хранитеља који по свом квалитету и садржају одговора односу дете – родитељ.

Хранитељство није усвојење. Деца у хранитељској породици задржавају свој идентитет и право на контакт са члановима биолошке породице. Хранитељска породица треба да буде добра замена за природну породицу детета. Она треба детету да пружа сигурност, топлину, љубав и подршку и да брине о његовом здрављу, школовању и васпитању. Услови за усвајање детета су другачији, а сама процедура много дуже траје, па зато није редак случај да пар који жели да усвоји дете постане хранитељска породица.

Колико дуго остаје дете на хранитељству?

Хранитељсто је привремени облик заштите детета и траје до разрешења кризне ситуације у биолошкој породици, али може потрајати и дуже, све до потпуног осамостаљивања детета.

Пружањем услуге породичног смештаја деци и младима се привремено, до краја завршетка редовног школовања односно до навршене 26. године живота, обезбеђује нега, заштита и услови за оптималан развој у породичном окружењу.

Породични смештај за децу и младе обухвата и припрему за повратак родитељима, други стални животни аранжман и припрему за самосталан живот.

Услугу породичног смештаја првенствено пружају сродници када је то у складу са најбољим интересом корисника. Услугу може пружати и друго лице које је процењено као подобно, које је успешно завршило обуку и стекло лиценцу за пружање те услуге.

Хранитељством може да се бави породица  која је у склопу прописане процедуре стекла општу подобност за хранитељство и добила одговарајућу потврду центра за социјални рад.

Општа подобност хранитеља се преиспитује након две године и потврда, односно лиценца за бављење хранитељством се може продужити или укинути у зависности од процене тима стручних радника центра за социјални рад.

Пријава за утврђивање опште подобности потенцијалних хранитеља подноси се Центру за социјални рад, а обуку хранитеља и стручну подршку током бављења хранитељством пружа Центар  за социјални рад „8. Мај“ Бела Црква.